• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1. Uluslararası Türk-İslam Mezar Taşları Kongresi

19-21 Ekim 2018 Kuşadası -TÜRKİYE

Kongre İlanı


Değerli Akademisyenler ve Araştırmacılar
,
 
Adnan Menderes Üniversitesi ile Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneğinin iş birliğinde 19-21 Ekim 2018 tarihleri arasındaKuşadası'nda  I. Uluslararası Türk-İslam Mezar Taşları Kongresi düzenlenecektir. 

Kongrenin ana teması, “Türk-İslam Mezar Taşları”, “Türk-İslam Mezar Taşlarında Tasarım”, “Türk-İslam Defin Kültürü ve Mezar Taşları ile Bağlantılı Sanatlar” olarak belirlenmiştir. Kongre konusunun belirlenmesinde Türk-İslam mezar taşlarının önemi, coğrafyalar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, Türk-İslam defin kültüründeki gelenekler, Türk-İslam mezar taşlarının farklı sanat dallarının tasarımı ile meydana getirilmesi göz önüne alınmıştır. 

Amacımız, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu ve diğer Türk devletlerinin egemenlik alanında olan ancak dünya savaşları sonucunda sınırlarımız dışında kalan Balkanlar, Orta Doğu, Kafkasya, Kuzey Afrika ve Orta Asya ile birlikte Çin Seddi’ne kadar yayılan çok geniş bir coğrafyada bulunan Türk-İslam mezar taşları hakkında ilk defa uluslararası bilimsel bir platformda ayrıntılı bilgiler sunmak, geride bıraktığımız ve unuttuğumuz defin örnekleri hakkında bilgi sahibi olmak, Türk-İslam coğrafyasının değişik yerlerindeki tarihi mezar taşlarını örnekleri ile belgeleyecek envanter çalışmalarına öncülük etmek ve Türk-İslam tarihi için çok önemli belgeleri meydana getiren bu taş kitapların değerini ortaya koymaktır.

I.Uluslararası Türk-İslam Mezar Taşları Kongresi, Türk-İslam mezar taşları alanında çalışan değerli bilim insanlarını, eğitimcileri, araştırmacıları, sanatçıları, çeşitli disiplinlerdeki lisansüstü öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Kongremize sözlü bildiri veya poster bildiri ile  katılabilirsiniz. Bildiriler Türkçe veya İngilizce sunulabilecektir. Kongre bildiri kitabı e-kitap şeklinde yayınlanacaktır. Kongremize ilişkin ayrıntılı bilgilere ulaşmak için  aşağıda yazılı web sayfamızı

(www.turkislammezartaslarikongresi.com) ziyaret edebilirsiniz.

Adnan Menderes Üniversitesi ve Kuşadası Kültürel Mirası Koruma Derneği olarak, Türk turizminin öncü başkenti, Ege’nin İncisi, antik kentleri ve Sadrazam Öküz Mehmed Paşa’nın damgasını vurduğu “Kuşadası ”nda sizleri misafir etmekten onur duyacağız.
 
Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit BİRCAN
 
Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut ÖKÇESİZ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret19770
AlışSatış
Dolar5.89385.9174
Euro6.53666.5628
Hava Durumu
Saat